Co to są kamery leśne?

Najlepszy wybór fotopułapki - na co zwrócić uwagę
Fotopułapki to kamery leśne wyposażone w czujnik ruchu, który w momencie wykrycia poruszającego się obiektu (człowiek, zwierze, pojazd) aktywuje wykonywanie zdjęć lub nagrywanie filmu. Stosowane w szczególności do ochrony mienia, zabezpieczania stawów hodowlanych i pasiek, kontrolowania lasów czy obserwacji przyrody. Kamuflujące barwy oraz specjalne mocowania umożliwiają zamontowanie ich na drzewie, w zaroślach lub innym, niewzbudzającym zainteresowania miejscu. Kamery leśne dzielą się na modele z wbudowanym modułem GSM oraz nieposiadające tego rozwiązania. Moduł GSM to zdalna kontrola nad urządzeniem — w momencie wykonania zdjęcia fotopułapka przesyła na podany numer telefonu MMS ze zdjęciem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy np. przyłapać na gorącym uczynku złodzieja.

Budowa kamery leśnej

Budowa fotopułapki
  • 1

    Przygotowujące czujniki ruchu

  • 2

    Główny czujnik ruchu

  • 3

    Obiektyw

  • 4

    Diody doświetlające IR

  • 5

    Wskaźnik ruchu

  • 6

    Uszko na kłódkę

  • 7

    Czujnik Światła

  • 8

    Pojemnik na baterie

  • 9

    Śruba

  • 10

    Klamra zamykająca

  1. 1 - Przygotowujące czujniki ruchu
  2. 2 - Główny czujnik ruchu
  3. 3 - Obiektyw
  4. 4 - Diody doświetlające IR
  5. 5 - Wskaźnik ruchu
  6. 6 - Uszko na kłódkę
  7. 7 - Czujnik Światła
  8. 8 - Pojemnik na baterie
  9. 9 - Śruba
  10. 10 - Klamra zamykająca

Wybór fotopułapki – na co zwrócić uwagę?

Zintegrowany moduł GSM

Zintegrowany modul GSM
Zintegrowany moduł GSM to rozwiązanie, o które coraz częściej pytają osoby zainteresowane kupnem fotopułapki. Dlaczego? Powodów jest kilka. Wydając określoną sumę na fotopułapkę, wolelibyśmy mieć nad nią większą kontrolę, jaką daje nam właśnie moduł GSM. Kolejna rzecz to możliwość przesyłu informacji o włamaniu, akcie wandalizmu lub innej sytuacji bezpośrednio na nasz telefon, lub adres e-mail. W rezultacie nie musimy specjalnie wybierać się do miejsca, gdzie znajduje się urządzenie, aby wyjąć z niego kartę SD z nagraniami. Informacje zostaną przekazana do nas szybko, umożliwiając natychmiastową reakcję.

Przykładowe modele

Niewidoczne diody IR w nocy

Diody niewidoczne dla czlowieka
Niewidoczne diody podczerwieni to doskonałe rozwiązanie stosowane w coraz większej ilości kamer leśnych. Dlaczego to takie ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologii, jaką dają iluminatory podczerwieni niewidoczne dla ludzkiego oka, nasza fotopułapka działa jeszcze dyskretniej. Część fotopułapek emituje niewielką poświatę, która może zainteresować lub odstraszyć zwierzynę, lub – co gorsza – zainteresować przechodnia. Rzeczą oczywistą jest, że chcemy urządzenia w 100% niewidocznego dla otoczenia. Warto więc przy wyborze kamery leśnej sprawdzić, czy iluminator podczerwieni uwalnia lekką poświatę.

Przykładowe modele

Szeroki kąt widzenia

szeroki kąt widzenia fotopulapki
Kąt widzenia fotopułapki, a dokładniej mówiąc kąt wykrywalności ruchu przez czujniki umieszczone w urządzeniu, to bardzo istotny element fotopułapki. Zanim dokonamy zakupu urządzenia, warto przemyśleć w jakim miejscu chcemy ulokować kamerę i jaki obszar będzie miała za zadanie kontrolować. Nie ma jednak wątpliwości, że im większy kąt widzenia tym lepiej. W większości urządzeń kąt ten jest również większy od kąta obiektywu, co w razie uśpienia czujników, daje fotopułapce czas na wybudzenia ze stanu czuwania.

Przykładowe modele

Zdalna kontrola komendami SMS

kontrola za pomocą komend sms
Zdalna kontrola za pomocą specjalnych komend SMS to rozwiązanie, które pozwala nam uniknąć bezpośredniej styczności z urządzeniem, w sytuacji dokonywania zmian w ustawieniach. Bardzo często nie chcemy zbliżać się do urządzenia, by nie wzbudzić podejrzeń, a jednocześnie zależy nam na dokonaniu zmian w trybie pracy, znacznikach zdjęć, czułości, czy zasięgu czujnika.

Przykładowe modele

Rozdzielczość matrycy

duża rozdzielczość matrycy znaczenie
Rozdzielczość matrycy jest bardzo istotnym parametrem technicznym każdej fotopułapki bowiem wpływa bezpośrednio na jakość generowanych zdjęć i filmów. Im wyższa rozdzielczość tym lepsze odwzorowanie kolorów, ostrość i balans rejestrowanego materiału. Kamery leśne wyposażone w dobrej jakości matryce będą odpowiednie do rejestrowania życia zwierząt czy identyfikacji osób, które łamią prawo.

Przykładowe modele

Zasięg emitera IR w nocy

zasieg czujnika podczerwieni
Większość fotopułapek wyposażona jest w oświetlacze podczerwieni krótkiego zasięgu, które skutecznie doświetlają obszar w nocy na dystansie 10-13 metrów. Są jednak modele, które dedykowane są stricte do pracy nocnej jak np. SpyPoint SOLAR, SpyPoint MMS czy Reconyx PC900. Zastosowany w tych urządzeniach emiter IR ma zasięg do 30 metrów. Warto pamiętać, że zasięg emiter IR w nocy jest ważny, ale bez odpowiedniej rozdzielczości matrycy i kąta widzenia czujników może okazać się niewystarczający. Jeśli celem zainstalowania fotopułapki na drzewie jest przyłapanie intruza na gorącym uczynku, warto, aby konkretny model umożliwiał rejestrowanie materiału wysokiej jakości.

Przykładowe modele

Szybkość wyzwalania migawki

Szybka reakcja migawki
Ten parametr ma zasadnicze znaczenie w monitorowaniu otoczenia. Im krótszy czas wyzwalania tym większe prawdopodobieństwo zarejestrowanie odpowiedniego materiału.

Przykładowe modele

Barwy kamuflujące

Ostatni z istotnych elementów, który warto przemyśleć kupując kamerę leśną, to kolor kamuflażu. Jeżeli chcemy aby nasza fotopułapka była niewidoczna dla otoczenia, musimy dopasować jej barwy do otaczającej ją przestrzeni. Dla przykładu kamera pracujące w lesie powinna zlewać się z kolorami drzew i krzewów. Wybierając urządzenie do monitoringu przestrzeni miejskiej albo prywatnej posesji, dobrze wybrać fotopułapkę w jednolitym kolorze, zlewającym się z barwą budynku.

Przykładowe modele