Najczęstsze pytania – FAQ

Mimo że fotopułapki wyglądają na mało złożone urządzenia, pytań związanych z ich funkcjami, działaniem, sposobem użytkowania czy czasem działania jest naprawdę wiele. Każdy model charakteryzuje się innymi funkcjami, w rezultacie czego trudno ujednolicić odpowiedzi. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania dotyczące fotopułapek. Jeżeli nie poruszyliśmy tutaj kwestii, które Was interesują - śmiało piszcie, a chętnie rozwiniemy temat.
Większość fotopułapek jest w stanie działać w trybie uśpienia do 6 miesięcy, ale warto pamiętać, że w praktyce ciężko uzyskać podobny wynik. Zakłada się, że przy zastosowaniu wydajnych akumulatorków, realny czas pracy tych urządzeń wynosi od 3 do 4 tygodni w zależności od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Największym wrogiem dla czasu pracy kamer leśnych jest temperatura - zarówno niska jak i wysoka.
Fotopułapka to wyspecjalizowana kamera przystosowana do prowadzenia długotrwałego monitoringu na zewnątrz. Oznacza to, że urządzenie to nadaje się świetnie do ochrony prywatnej posesji, miejsca parkingowego, działki czy placu budowy. Kamery tego typu stosowane są powszechnie do ochrony stawów rybnych czy pasiek przed kradzieżą. Wykorzystywane są również przez nadleśnictwa czy straż leśną jako broń przeciwko śmieciarzom czy wandalom.
Istnieje kilka możliwości zasilania kamery. Najwygodniejszym ogniwem ładującym jest bez wątpienia popularna bateria wielokrotnego ładowania typu AA ale istnieje również możliwość podpięcia zewnętrznego zasilania w postaci akumulatorów o większej pojemności czy paneli solarnych. Niektóre fotopułapki można podłączyć do stałego zasilania, co sprawia, że ich czas pracy jest nieograniczony.
Miejsce montażu fotopułapki powinno być w miarę możliwości trudno dostępne dla osób trzecich. Pożądanym rozwiązaniem jest zainstalowanie kamery na wysokości np. na drzewie, słupie, ścianie garażu etc. w celu zwiększenia bezpieczeństwa urządzenia, a także przetrzymywanych na karcie pamięci materiałów.
Podstawową rzeczą jest umieszczenie urządzenia w miejscu, które nie będzie widoczne dla innych. Warto przed zakupem dokładnie zastanowić się gdzie zamierzamy urządzenie zamontować i jaki kolor kamuflażu będzie najodpowiedniejszy. Większość fotopułapek posiada kamuflaż przypominający metaforyczne ,,moro”. Ich kolor zlewa się z otoczeniem, więc dostrzeżenie urządzenia w takim gąszczu zieleni wymaga sokolego wzroku.
Moduł GSM to niesamowita funkcja oferowana przez coraz więcej fotopułapek. Polega ona na wysyłaniu zdjęć wykonanych przez urządzenia bezpośrednio na numer telefonu lub adres e mail podane podczas konfiguracji. Elementem dodatkowym, który należy posiadać jest karta SIM do zwykłego telefonu. Koszty przesyłu danych określone są przez operatora sieci z której korzystamy.
Oczywiście. Nagrywanie dźwięku w większości fotopułapek jest już standardem.
Z oczywistych powodów zasięg działania czujników w ciągu dnia jest nieco większy. Dobrze oświetlony teren sprawia, że oko kamery widzi więcej. Istnieją jednak urządzenia z diodami podczerwieni, które umożliwiają doświetlenie obszaru sięgającego nawet do 30 metrów. Przykładem takiej kamery leśnej jest fotopułapka SpyPoint MMS z modułem GSM.
Niestety nie ma fotopułapek, który umożliwiały by podgląd nagrywanego obrazu ,,na żywo”. W naszym asortymencie znajduje się jednak model, który wykonane zdjęcia i filmy przesyła na platformę http://www.spypoint.pl
Przeznaczeniem większości fotopułapek jest praca na zewnątrz, w związku z czym urządzenia te z oczywistych przyczyn posiadają normy odporności, chroniące przed zbyt niskimi i zbyt wysokimi temperaturami czy wilgocią.
Kąt widzenia kamery związany jest z polem generowanego obrazu i determinuje obszar, który jest w stanie monitorować wbudowana w fotopułapkę kamera. Standardowy kąt widzenia kamery to 45-60°, ale są też modele z szerokokątnymi obiektywami - 100-140°. Kąt widzenia czujników odnosi się do zakresu detekcji ruchu przez fotopułapkę. Im szerszy kąt tym większa szansa, że czujnik zarejestruje ruch, a fotopułapka zacznie nagrywać określony materiał.
Konfiguracja fotopułapek nie jest szczególnie skomplikowanym procesem, jednak nowicjuszowi może sprawić nieco trudności. Spy-optic.pl oferuje darmową konfigurację zakupionych na stronie urządzeń. Można również przesłać wybrane urządzenia, zakupione w innych sklepach w celu dokonania samej konfiguracji.
Tak, większość fotopułapek współpracuje z numerami telefonów zagranicznych operatorów. Wystarczy odpowiednio skonfigurować moduł GSM i upewnić się, że używana karta SIM posiada środki do wykorzystania. Koszt przesyłu danych uwarunkowany jest taryfikatorem konkretnego operatora telefonii komórkowej.
Najpopularniejszymi akcesoriami do fotopułapek są karty pamięci, zestawy wydajnych akumulatorków i ładowarki. Opcjonalnie do większości modeli dokupić można dedykowane metalowe obudowy, specjalne systemy montażowe czy panele solarne. Popularnym rozwiązaniem jest również pakiet zewnętrznych akumulatorów. Pełna lista akcesoriów do kamer leśnych znajduje się pod tym linkiem: https://spy-optic.pl/19-akcesoria-do-fotopulapek.
Harmonogram nagrań to bardzo przydatna funkcja, która umożliwia ustalenie przedziałów czasowych, w których fotopułapka ma być aktywna i monitorować otoczenie. Użytkownik może zdecydować, w jakich godzinach w ciągu doby ma działać monitoring. Przykład: Jeśli do kradzieży dochodzi w nocy, najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie aktywności fotopułapki np. od 22 do 6 rano.
Fotopułapki są urządzeniami zaprojektowanymi z myślą o monitorowaniu otoczenia miejsc odosobnionych, gdzie zasięg może być utrudniony. W związku z tym przesył plików na odległość możliwy jest gdy zachowują one odpowiedni rozmiar. Filmy, nawet po kompresji, są na tyle dużymi plikami, że ich transfer na telefon czy e-mail jest niemożliwy.
Wszystko zależy od taryfikatora konkretnego operatora telefonii komórkowej. Przy wyborze odpowiedniej oferty należy kierować się dużą ilością MMSów i standardowym transferem danych w pakiecie (1-3 GB). Dobrym rozwiązaniem są karty SIM operatorów, którzy oferują możliwość wysyłania MMSów “bez limitu.
Najlepszym wyborem będą sieci macierzyste z własną infrastrukturą nadajników czyli plus, t mobile i orange. Lepiej nie decydować się na sieci wirtualne takie jak play, njumobile, virgin mobile, plush itd. Tego typu sieci często są niewykrywalne przez urządzenia.
Coraz więcej kamer umożliwia operatorowi zdalne sterowanie za pomocą specjalnych komend SMS. Jest to duże ułatwienie, które znacząco zwiększa ergonomię pracy i komunikację z fotopułapką. Komendą SMS można np. wyzwolić zdjęcie na żądanie czy zmienić tryb pracy urządzenia.