Czy fotopułapki są legalne? Sprawdź!

czy fotopułapka jest legalna?
Fotopułapka doskonale sprawdza się jako narzędzie do dyskretnej rejestracji obrazu. Niejawne nagrywanie może jednak budzić pewne wątpliwości w kwestiach prawnych. Kiedy i w jakich miejscach można stosować je zgodnie z prawem? Czy fotopułapki są legalne? Odpowiadamy.

Fotopułapka do ochrony mienia

Fotopułapki są często wykorzystywane do monitorowania domu lub działki. Kamery mogą zarówno zarejestrować dowody działalności przestępczej, jak i zniechęcić włamywacza lub złodzieja samym swoim widokiem, dzięki czemu skutecznie zwiększają poziom bezpieczeństwa. Według prawa monitoring na prywatnym terenie może założyć każdy, kto czuje się zagrożony.

Korzystanie z fotopułapki na własnej posesji jest więc w pełni legalne. Powinniśmy jednak zadbać, aby obiektyw był skierowany wyłącznie na nasz teren. Jeżeli nagrania obejmą również podwórko sąsiada, naruszymy w ten sposób jego prawo do prywatności. Tuż po zamontowania kamery warto zatem sprawdzić, jaki jest jej zasięg. W wyborze najlepszego miejsca na umieszczenie fotopułapki pomoże nam laser pozycjonujący. Taką funkcję oferuje model Ereagle E1S. Sprzęt umożliwia również nagrywanie dźwięków otoczenia i rejestruje filmy w jakości Full HD.

Kamera leśna dla myśliwego i ornitologa

Osoba prywatna może bez przeszkód monitorować las, lecz powinna zwrócić uwagę na pewne reguły. Choć naszym celem jest obserwacja zwierząt, mimowolnie możemy również zarejestrować wizerunek osoby, która akurat znalazła się w okolicy. Taka sytuacja jest mało prawdopodobna, lecz nie niemożliwa.

Jeśli przypadkowo uchwycimy sylwetkę człowieka, zgodnie z przepisami o RODO powinniśmy unikać rozpowszechniania takiego nagrania. Możemy zatrzymać je wyłącznie do własnego wglądu. Gdy zależy nam na dyskretnej obserwacji przyrody, warto postawić na fotopułapkę B3 wyposażoną w moduł GSM i funkcję geolokacji (poznaj rodzaje fotopułapek).

 

Dzięki możliwości zdalnego transferu plików do kamery nie trzeba często wracać, co eliminuje niebezpieczeństwo wypłoszenia zwierzyny. Oświetlenie IR umożliwiające nocną rejestrację jest całkowicie niewidoczne, dlatego z pewnością nie przyciągnie uwagi leśnej fauny.

Fotopułapka B3

Legalna fotopułapka na użytek publiczny

Z fotopułapek coraz częściej korzystają samorządy gminne oraz miejskie. Kamery służą zwykle do nadzorowania terenów zagrożonych nielegalnym wyrzucaniem odpadów oraz wandalizmem. Do nagrań dostęp powinny mieć wyłącznie osoby upoważnione – urzędnicy, strażnicy miejscy lub policjanci. Samorząd musi również poinformować mieszkańców o stosowaniu monitoringu na terenie miejscowości.

Aby nie zdemaskować bezpośredniej lokalizacji kamery, może wywiązać się z tego obowiązku poprzez komunikat zamieszczony na oficjalnej stronie internetowej lub na łamach lokalnych mediów. W zachowaniu porządku publicznego pomoże niewielka i dobrze zakamuflowana fotopułapka Browning Dark Ops Pro XD. Dzięki systemowi dwóch obiektywów oraz niewidocznemu oświetlaczowi IR urządzenie pozwala uzyskać materiały świetnej jakości przez całą dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *