Jaka fotopułapka na działkę zda egzamin? – przewodnik po kamerach leśnych

Działka pozostawiona bez nadzoru może skusić złodziei lub wandali, podobnie jak prywatna pasieka czy samochód stojący przed domem. Nie warto pozostawiać niczego przypadkowi – inwestycja w dyskretny monitoring posesji ułatwi zdobycie pewnych dowodów. Najlepiej w tym celu sprawdzi się fotopułapka - wytrzymały rejestrator nagrywający po wykryciu ruchu. Jaka fotopułapka na działkę sprawdzi się najlepiej?

Fotopułapka na złodzieja – skuteczna ochrona działki

W 2019 roku dokonano ponad 70 tysięcy kradzieży z włamaniem, co średnio daje jedno takie zdarzenie na 8 minut. W tym samym roku złodzieje ukradli 8 672 samochodów, zaś rok wcześniej straż leśna odnotowała około 38 tysięcy przestępstw na terenach lasów. Mowa tu o nielegalnym parkowaniu, kłusownictwie, śmieceniu i kradzieży drewna.

Morał tej ponurej wyliczanki jest taki, że w kwestii bezpieczeństwa warto wziąć sprawy we własne ręce w myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”. Trudno wprawdzie całkowicie wyeliminować ryzyko kradzieży, ale można za to zwiększyć szanse na ujęcie sprawców kradzieży dokonanej np. na działce. Służy temu fotopułapka. Czym jest ten sprzęt i na jakiej zasadzie działa?

Czym jest fotopułapka?

kamera w lesie do monitoringu

Jest to nic innego jak dyskretny rejestrator z czujnikiem ruchu – jeżeli w zasięgu kamery znajdzie się ruchomy obiekt, wówczas sprzęt samoistnie rozpocznie nagrywanie krótkich filmów, pojedynczego zdjęcia lub serii ujęć w zależności od ustawienia. Ważną cechą fotopułapek jest ich dyskretne działanie – bez dźwięków i rozbłysków, które mogłyby zaalarmować złodziei lub spłoszyć zwierzynę. Wytrzymała, odporna na warunki atmosferyczne obudowa fotopułapki posiada kamuflujące barwy, które ułatwią ukrycie jej w leśnej gęstwinie oraz wydajną baterię zdolną nawet do kilku miesięcy pracy. Jakość HD (od 720p do nawet Ultra HD) gwarantuje z kolei wyraźny, szczegółowy obraz.

Fotopułapka na działkę i nie tylko

Fotopułapki wykorzystywane są zasadniczo do dwóch celów – uwieczniania zwierzyny w jej naturalnym środowisku oraz do dyskretnego monitoringu terenów zewnętrznych takich jak lasy, pasieki, działki, ogrody i parkingi. Fotopułapka na działce ułatwi jej właścicielowi trzymanie ręki na pulsie na wypadek wizyty złodziei lub wandali. Dzięki niej można zyskać pewne dowody w formie zdjęć i filmów do wykorzystania na drodze sądowej.

Fotopułapka – czy jest legalna?

Zakup fotopułapki jest dozwolony i nie wymaga żadnego pozwolenia. Nie ma też większych ograniczeń wobec ich użytkowania – o ile oczywiście sprzęt nie zostanie zainstalowany na cudzej posesji bez pozwolenia. Zabronione jest też rejestrowanie osób postronnych i cudzych nieruchomości. Godzi to bowiem w prawo do prywatności gwarantowane przez art. 23 Kodeksu Cywilnego i art. 47 Konstytucji. Czy jednak wykonywanie zdjęć sprawcom przestępstwa jest dozwolone? Jak najbardziej, z zastrzeżeniem zakazu upubliczniania tych wizerunków. Zdjęcia powinny więc posłużyć wyłącznie jako dowód przestępstwa.

Fotopułapka GSM – wygoda i skuteczność

Fotopułapki dzielą się z grubsza na dwa rodzaje – standardowe modele oraz takie z modułem łączności bezprzewodowej. Fotopułapka GSM umożliwia zdalne przesyłanie plików na przypisany telefon, laptop lub tablet. Wystarczy włożyć do środka zarejestrowaną kartę SIM i skonfigurować sprzęt z numerem telefonu lub adresem e-mail. Alternatywą dla systemu GSM jest łączność Wi-Fi i Bluetooth pozwalającą właścicielowi na wysyłanie plików w obrębie zasięgu sieci.

Czy fotopułapki mogą nagrywać nocą?

kamera w lesie do monitoringu

Większość fotopułapek posiada wbudowane diody podczerwieni, dzięki którym sprzęt rejestruje wyraźne materiały po zmroku. Trzeba jednak zaznaczyć, że tylko pasmo o długości 940 nm jest całkowicie niewidoczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. W przypadku niższych wartości kamera leśna emituje delikatną, lecz widoczną czerwoną poświatę. Jeżeli więc zależy Ci na dyskrecji, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model posiada diody z pasmem 940 nm. Sprzętem takim jest choćby Ereagle E1S.

Jakie funkcje powinna mieć dobra fotopułapka na działkę?

Oprócz wspomnianego modułu GSM/Wi-Fi i diod IR warto zwrócić uwagę na baterię. Dobra kamera leśna zdolna jest wytrzymać nawet do roku na jednym zasilaniu. A gdyby ten czas wydłużyć do… nieskończoności? Jest to możliwe dzięki panelowi solarnemu, w który wyposażona jest np. fotopułapka SpyPoint Solar-Dark (kliknij). Umieszczenie jej w nasłonecznionym miejscu daje potencjalnie nieograniczony czas pracy. Równie ciekawą opcją jest dokupienie osobnej ładowarki solarnej takiej jak np. bateria słoneczna dedykowana wszystkim kamerom marki Browning. Akcesorium to świetnie łączy się np. z modelem Browning Defender 940 (sprawdź). Połączenie zasilania solarnego z modułem Wi-Fi niweluje konieczność częstego powrotu do miejsca zamontowania sprzętu. Przydatną funkcją jest również znakowanie zdjęć wedle takich parametrów jak godzina, data czy faza księżyca. Ułatwi to katalogowanie plików i zwiększy ich wiarygodność dowodową. Z kolei funkcja rozpoznawania poroża na zdjęciach przyda się w pracy leśników i przyrodników.

Jak ustawić fotopułapkę?

Montaż fotopułapki jest bardzo prosty. Każdy model wyposażony jest w praktyczne zapięcie, za pomocą którego można łatwo i szybko umieścić kamerę na pniu drzewa lub na słupie. Montując kamerę na drzewie, uważaj, by liście i gałęzie nie zakryły czujnika i wyzwalacza. Aby zapewnić sobie najlepsze pole widzenia, umocuj kamerę na wysokości 1,5 – 2 metrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *