Ochrona pasieki za pomocą fotopułapki.

Problemem spędzającym sen z powiek pszczelarzy jest dbanie o bezpieczeństwo uli.  Często dochodzi bowiem do ich kradzieży bądź bezmyślnych aktów wandalizmu. Skutkiem tego typu ataków na pasieki są znaczne straty finansowe oraz moralne ich właścicieli. Większość bartników traktuje pszczoły jak własne dzieci - dlatego każda forma dezintegracji w pasiece budzi ich niepokój.

"Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia." Autor: Albert Einstein. Jak się okazuje, jest w tych słowach sporo prawdy. Wyginięcie pszczół to sytuacja kryzysowa dla ludzi na całej Ziemi. Jednak dbanie o pszczoły oraz ich ochrona - np. za pomocą fotopułapek, pozwolą uniknąć najczarniejszych scenariuszy.

Czy rzeczywiście tak bardzo ważne jest życie pszczół? Co stałoby się, gdyby zniknęły z powierzchni naszej Ziemi?

Mówi się, że pszczoła daje miód. To pierwsze skojarzenie, które ludzie wiążą z tymi pracowitymi stworzeniami. Jednak za ich działaniami kryje się znacznie więcej pożytku. Otóż ¾ całej produkcji żywności uzależniona jest od kondycji aktualnej pszczelarstwa. Ponad 80% gatunków roślin uprawianych w Europie zapylają pszczoły. W takiej sytuacji ich brak doprowadziłby żywnościowej klęski.

W Polsce ok. 60 gatunków roślin uprawnych zapylanych jest przez pszczołę miodną. Są to między innymi słonecznik, truskawki, maliny, rzepak, agrest czy rzepak. Pszczoły w naszym kraju zapylają ponadto 140 gatunków ogrodowych roślin, 60 gatunków warzyw i tyle samo gatunków roślin leczniczych.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że pszczoły miodne charakteryzuje tzw. wierność kwiatowa. Co to oznacza? Otóż pszczoły zapylają kwiaty jednego gatunku, skoncentrowane w większym skupisku. Ignorują zaś sporadycznie występujące rośliny.

Jak zapobiec kradzieży oraz niszczeniu uli?

Sposobem, który polecamy, jest ochrona pasieki za pomocą fotopułapki. Profesjonalna kamera leśna wyposażona w moduł GSM, zapewni całodobowy monitoring naszego terenu. W sytuacji pojawienia się intruza – urządzenie reaguje za pomocą specjalnego czujnika ruchu i wysyła powiadomienie MMS w ciągu kilkunastu sekund od reakcji. Dzięki temu możemy w czas powiadomić odpowiednie służby lub sami pojawić się na terenie pasieki. W razie braku takiej możliwości – otrzymamy zdjęcie lub film z intruzem, co ułatwi jego rozpoznanie oraz posłuży jako dowód w sprawie sądowej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *