Kiedy wynaleziono fotopułapkę?
Idea autonomicznego rejestratora, który wykonywałby zdjęcia w momencie wykrycia ruchu jest starsza, niż mogłoby się wydawać – sięga bowiem końca XIX wieku. Ze względu na duże gabaryty ówczesnych aparatów dyskretne fotografowanie zwierząt było niemożliwe, co było dość problematyczne dla przyrodników. George Shiras, entuzjasta dzikiej natury postanowił odnaleźć rozwiązanie tego problemu. W tym celu połączył aparat fotograficzny z długim przewodem rozciągniętym przy ziemi. Przechodzące w pobliżu zwierzęta następowały na ów przewód, uruchamiając tym samym aparat. Wykonane tą metodą zdjęcie jeleni spłoszonych światłem błyskowym zyskało światową sławę – w 1906 roku zostało opublikowane w magazynie National Geographic. Oczywiście od tego przełomowego momentu fotopułapki czekała długa droga do powszechnego użytku. Dziś kamery leśne stosowane są powszechnie do monitoringu terenów zewnętrznych oraz do uwieczniania dzikiej natury – na szczęście już bez rozbłysków, które płoszyłyby i stresowały zwierzęta.

GEORGE SHIRAS
Copyright:
PD (NO PERMISSION, NO PAYMENT – PUBLIC DOMAIN.)
Location:
Chinichoochichi Lake, Ontario, Canada.
Jak działa fotopułapka?
Fotopułapka to nic innego jak rejestrator audio-wideo wyposażony w czujnik PIR, który automatycznie uruchamia migawkę w momencie wykrycia ruchu. W zależności od ustawień kamera wykonuje pojedyncze zdjęcie, serię ujęć lub krótki materiał filmowy. Dzięki kamuflującym barwom i specjalnemu mocowaniu fotopułapkę można łatwo umieścić na drzewie w taki sposób, aby była ukryta przed niepożądanym wzrokiem intruzów i zwierząt. Solidnej obudowie fotopułapki nie straszne są deszcze, śniegi oraz inne niesprzyjające warunki atmosferyczne, natomiast wydajne zasilanie potrafi wytrzymać nawet kilka miesięcy. Niektóre modele wyposażone są w panel solarny, który potencjalnie zapewnia nieograniczony czas pracy. Fotopułapką z panelem solarnym jest przykładowo SpyPoint Solar-Dark.
Fotopułapka – co daje moduł GSM?
Kamery leśne dzielimy z grubsza na modele z modułem GSM i pozbawione tej funkcjonalności. Fotopułapki GSM pozwalają na zdalne przesyłanie plików poprzez komendy SMS lub przypisany adres email (w obu przypadkach konieczny jest zakup i rejestracja karty SIM). Zgrywanie materiałów na odległość to duża wygoda, która niweluje jednocześnie ryzyko zdemaskowania lokacji urządzenia. Dobrym przykładem kamery z modułem GSM jest Fotopułapka B3, która posiada dodatkowo funkcję geolokalizacji do określania dokładnych współrzędnych geograficznych na wykonanych zdjęciach. Świetną jakość materiałów gwarantują rozdzielczość Full HD i matrycę 12 Mpx.
Czy fotopułapka jest widoczna w nocy?
Kolejną istotną kwestią jest widoczność fotopułapki po zmroku. Obecnie praktycznie każdy model posiada wbudowany oświetlacz podczerwieni umożliwiający rejestrowanie w nocy. W tańszych urządzeniach odbywa się to kosztem delikatnej poświaty, która może zdemaskować lokalizację fotopułapki. Jedynie kamery z pasmem o długości 940 nm i wyższej są całkowicie niewidoczne. Takim właśnie modelem jest Browning Patriot z dwoma obiektywami, wysokiej jakości matrycą 24 MPIX i dalekim zasięgiem nocnym do 34 m. Jeżeli natomiast szukamy budżetowego, ale wciąż dobrego rozwiązania warto zwrócić uwagę na Browning Command Ops Pro. Kamera nagrywa filmy w jakości 720p z dźwiękiem oraz posiada zasięg nocny 21 m przy czerwonej poświacie emitowanej przez diody IR. Wbrew pozorom ta ostatnia cecha może okazać się przydatna – widoczna kamera odstraszy bowiem potencjalnych przestępców przed wchodzeniem na prywatny teren.