Sztuka maskowania fotopułapek – jak ukryć kamerę w lesie?

Kamuflowanie fotopułapek
Stając przed wyborem odpowiedniej fotopułapki zadajemy sobie kilka pytań, które pozwolą nam ukierunkować się na zakup jak najodpowiedniejszego modelu urządzenia. Jednym z takich pytań jest to, gdzie zamontujemy fotopułapkę i czy będzie ona widoczna dla osób postronnych lub zwierząt. Czasem jej ukrycie bywa wymagającym zadaniem. Kamery leśne montujemy bowiem zarówno w środku lasu, gdzie szansa jej zauważenia jest nikła, jak i na terenach otwartych, gdzie dużo łatwiej dostrzec takie urządzenie. W odpowiedzi na liczne zapytania i wątpliwości przygotowaliśmy mały poradnik, w którym zamieszczamy pomysły na maskowanie fotopułapki i ich montaż w lesie.

1. Kora drzewna

Ciekawym i kreatywnym sposobem na zakamuflowanie fotopułapki jest oklejenie jej… korą drzewną. Jednym z polecanych jej rodzajów jest kora ogorzałki wełnistej, którą mogą Państwo zakupić w sklepach zoologicznych. Do jej zalet należy niewsiąkanie wody, niekruszenie się i lekkość. Ogólnie rzecz biorąc jest to materiał, z którym praca to czysta przyjemność. Aby przymocować korę do urządzenia, możemy użyć kleju do akwariów, który doskonale mocuje korę do fotopułapki, nie stwarzając jednocześnie problemów z późniejszym usunięciem jej z kamery. Co ważne, nie odcinajcie równiutko krawędzi — zostawcie je lekko postrzępione, wygląda to dużo bardziej naturalnie. Maskowanie fotopułapki w korze

3. Maskowanie fotopułapki — siatka kamuflująca

Obecne siatki maskująca posiadają nieskończoną ilość wzorów i kształtów imitujących leśny krajobraz. Użycie jej w celu osłony fotopułapki to doskonały pomysł zarówno w przypadku otwartej przestrzeni, jak i na obszarze silnie porośniętym.

2. Liście

Wiemy już jak ukryć kamerę za pomocą kory drzewnej, ale to nie wszystkie naturalne możliwości ulepszenia kamuflażu. Możemy do kamuflażu wykorzystać również liście, kawałki patyczków, lub kawałki iglaków — materiał powinniśmy dopasować do miejsca, w którym docelowo chcemy zamontować urządzenie. Z myślą o pozostawieniu fotopułapki dłuższy czas w określonym miejscu, możemy użyć również elementów trwalszych, jak np. sztuczne iglaki z choinki. Nie będziemy musieli obawiać się naturalnych procesów niszczących naturalne elementy.

5. Montaż w odpowiednim miejscu

Istotną kwestią w maskowaniu fotopułapki jest również to, gdzie kamera leśna zostanie umiejscowiona. To czy znajdzie się wysoko na drzewie, czy w dolnych partiach krzewów wynikać będzie przede wszystkim z kilku czynników. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na cel montażu fotopułapki. Jeśli chcemy obserwować ptaki bytujące wysoko nad ziemią, tam też znajdzie się nasza kamera. Małe stworzenia przebiegające lub pełzające w najniższych partiach lasu musimy obserwować również z nisko położonych lokalizacji.

4. Kamuflująca obudowa ochronna

Aby dodatkowo wzmocnić, a zarazem sprytnie zakamuflować urządzenie polecamy zakup obudowy ochronnej dopasowanej do naszego urządzenia. Wykonane z trwałego materiału odpornego na niekorzystne zjawiska pogodowe oraz malowane proszkowo barwami kamuflującymi. Trudno zauważalne i doskonale wtapiające się w przestrzeń. Dodatkowo część nich wyposażona jest w kłódkę, dzięki czemu po zamknięciu nikt poza nami nie jest w stanie dostać się do urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *