Kamera do obserwacji zwierząt w lesie

Bardzo często otrzymujemy pytania dotyczące kamer w lesie do obserwacji zwierząt. Postanowiliśmy napisać artykuł, w którym podpowiemy jaka kamera najlepiej sprawdzi się w środowisku dziko żyjących zwierząt. Obserwacja zwierząt w lesie — szczególnie dzikich, zamieszkujących gęste lasy oraz inne miejsca niedostępne dla człowieka na co dzień, to nie takie proste zadanie. Musimy bowiem uzbroić się w odpowiednie narzędzia a przede wszystkim w cierpliwość. Dziko żyjące zwierzęta bowiem niechętnie chcą spotkać się z człowiekiem. Wśród popularnych ostatnio obserwacji jest Birdwatching, czyli obserwacja ptaków. Jednak wielu ludzi pasjonuje się podglądaniem życia ssaków, płazów, gadów czy owadów.

Obserwuj, uważaj i nie daj się zauważyć.

Podstawowym problemem związanym z obserwowaniem zwierząt jest ich naturalna skłonność do ukrywania się przed człowiekiem. Jak wiemy, zwierzęta różnych gatunków posiadają ochronne ubarwienie, które pozwala im wtopić się w kolorystykę zamieszkiwanego środowiska. Kolejną istotną kwestią jest cisza. Zwierzęta są płochliwe — obawiają się szczególnie dźwięków, które są im nieznane, dlatego wszelkiego rodzaju radia, słuchawki i inne głośne urządzenia lepiej pozostawić w domu.

Jeśli jednak chcesz pozostawić kamerę w lesie do obserwacji…

Musisz wiedzieć, gdzie zwierzęta, które chcesz sfotografować mają swoje żerowiska. Jeżeli chcemy nagrać lub fotografować ptaki, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie kamery w lesie, nieopodal karmnika. Dodatkowo w takim rejonie możemy trafić na rysie, kuny, lisy czy ptaki drapieżne. Uzyskanie dobrych efektów w postaci zdjęć interesujących nas zwierząt, wymaga od nas niemałej wiedzy na temat zwyczajów i miejsce przechadzek i pobytu zwierząt. Pewniakiem będzie okolica paśnika, jednak musimy dobrze zakamuflować urządzenie i użyć fotopułapki z niewidocznymi diodami podczerwieni. Warto też umieścić kamerę leśną nieopodal ścieżek, którymi podążają zwierzęta. Miejsca najczęstszych wędrówek rozpoznamy między innymi po licznych śladach pozostawionych na piasku, w błocie czy śniegu.

kamera w lesie do monitoringu

Jaka kamera do obserwacji będzie najlepsza?

Jest kilka zasad, o których musimy pamiętać. Kamera w lesie musi mieć niewidoczne diody IR — dzięki temu nie przestraszy zwierzęcia i będzie niezauważalna dla człowieka. Dobry kamuflaż to zasada numer dwa (przeczytaj, jak kamuflować fotopułapkę). Warto zwrócić również uwagę na takie kwestie jak zasięg wybranego przez nas operatora karty SIM, którą zainstalujemy w urządzeniu z modułem GSM. Im lepszy zasięg, tym lepsze efekty dla nas…

Bardzo ważny jest również czas pracy, jeśli chcemy zamontować fotopułapkę na dłuższy czas, można pomyśleć o dokupieniu panelu solarnego, który będzie doładowywał nasze urządzenie. Przede wszystkim musimy jednak skupić się na parametrach takich jak rozdzielczość, długość nagrań czy opcje dodatkowe, jak nagrywanie dźwięku otoczenia. W przypadku zdjęć i filmów zwierząt, na pewno zależy nam na jakości. Warto więc poszukać przykładowych zdjęć z danego modelu. Ostatni istotny element to szeroki kąt czujnika i czas wyzwalania — im szerszy kąt i szybszy czas wyzwalania, tym łatwiej będzie uchwycić nam przechadzającego się lub przebiegającego osobnika.

Mamy nadzieję, że artykuł będzie pomocny. Życzymy przyjemnych obserwacji i samych pięknych ujęć! 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *