Kradzież choinek z lasu

Kradzież choinek z lasu

Każdego roku na targach, pod wielkimi marketami oraz w innych, wyznaczonych do tego celu miejscach odbywa się sprzedaż choinek. Gorący okres przedświąteczny sprawia, że wiele osób szuka sposobu na szybki, ale za to niezwykle opłacalny zarobek. Opłacalny… szczególnie kiedy piękne, świąteczne choinki zostały pozyskane w sposób nielegalny.

Kradzież choinek mówiąc bezpośrednio - to problem, z którym policja boryka się podczas każdego sezonu przedświątecznego. Wśród najczęściej kradzionych drzewek są jodły i świerki. Jednak złodzieje chętnie zabierają przy okazji drewno innych gatunków drzew na opał.

Akcja ,,Choinka”

Jednak służby nie poddają się. W okresie przedświątecznym aż do Świąt Bożego Narodzenia trwa akcja ,,Choinka”, której celem jest złapanie złodziei choinek na gorącym uczynku. Odkąd zwiększono kontrolę policji, straży miejskiej i nadleśnictw — kradzież drzewek zdecydowanie zmalała, jednak nadal trafiają się odważni, którzy pod osłoną nocy, pojawiają się, by wyciąć piękne choinki, pochodzące często ze szkółek leśnych.

Surowe kary

Na złapanego złodzieja choinek czeka niemiła niespodzianka. Surowe kary w postaci mandatów do 500 zł, a nawet kary wynoszące 5000 zł, jeżeli sprawa zakończy się w sądzie, nie brzmią zachęcająco. Jednak to nie wszystko — intruz może zostać w wyjątkowych sytuacjach pozbawiony wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Fotopułapki na złodziei

Kradzież choinek i drewna z lasu to proceder, który nie zawsze łatwo wykryć. Nikt bowiem nie spędzi pod szkółką drzew całej nocy — szczególnie zimową porą. Sposobem na rozwiązanie tego problemu są fotopułapki. Dzięki diodom podczerwieni i specjalnym czujnikom uchwycą złodziejaszka skradającego się pod osłoną nocy po drzewka świąteczne. W momencie wykrycia ruchu fotopułapka prześle nam zdjęcia za pomocą wiadomości MMS i pozwoli na natychmiastową reakcję (np wezwanie odpowiednich służb).

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotopułapkę na złodziei choinek?

  •  Moduł mms – jeśli chcesz, by urządzenie na bieżąco informowało Cie o sytuacji w lesie, wybierz model z modułem GSM. W razie gdyby nieproszony gość zjawił się niespodziewanie – otrzymasz powiadomienie mms o tym fakcie.

  • Szeroki kąt czujnika – urządzenia takie w razie szybkiego przemieszania się intruza, zdążą szybciej zareagować na ruch. Warto zwrócić uwagę również na czas reakcji fotopułapki.

  • Jakość zdjęć i filmów – im lepsza będzie jakość materiałów zebranych przez urządzenie, tym łatwiej będzie określić – kim jest domniemany sprawca.

  • Czas pracy – fotopułapkę prawdopodobnie pozostawimy na długie miesiące w lesie, dlatego warto sprawdzić jak długo w trybie czuwania urządzenie będzie aktywne. Dzięki temu nie będziemy musieli odwiedzać miejsca w celu wymiany akumulatorków czy też wyciągnięcia karty SD.

Wybierz fotopułapkę do walki ze złodziejami choinek i drewna z lasu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *